Emniyetin kritik önem arz ettiği birçok uygulamada, emniyet frenleri sıklıkla kazalardan veya istenmeyen yüklerden koruma sağlanmak için kullanılır. mayr® güç aktarım çok geniş bir yelpazede emniyet freni çeşitliliği sunmakla kalmaz, aynı zamanda önleyici bakım yapabilmek için çözümler de sunar. Bu nokta da ROBA®-brake-checker modülüne odaklanmamız doğru olacaktır. Bu modül frenlerinizi sensör olmadan izleme ve çalışma imkânı ile kalmaz ayrıca geliştirilmiş versiyonları ile sürekli izleme ve veri toplama imkanı vererek, planlı ve uygun maliyetli bakımlara olanak verir.

Yükleme sistemleri, montaj hatları, kaldırma makineleri, gantry tezgahları, vinç ve sahne vinçleri gibi asılı yüklerin olduğu makine ekipmanlarda risk her zaman vardır ama özellikle altında insanın durduğu uygulamalara ekstra önem göstermek gereklidir. Bu yüzden daha makina dizaynı aşamasında kazara oluşabilecek düşme ihtimallerini tamamen ortadan kaldırmak gerekir. Bununla beraber istenmeyen uzun durma mesafelerini de engellemek faydalı olacaktır. Bu amaca hizmet etmek için uygun seçimler ve sisteme optimum şekilde entegre olması kararlılık ile uygulanmalıdır. Emniyet frenleri bu amaca hizmet etmek için ilk tercih olacaktır zira “fail-safe” arıza emniyetli yay baskılı frenler elektrik kesildiği vakit devreye girecek ve istenen frenleme kuvvetini sağlayacaktır. Motor tahrik sistemleri dikey eksende hareket eden yüklerin, elektrik kesintisi/kaybı durumunda düşüşünü yavaşlatabilir. Fakat bu motor tahrikleri herhangi bir besleme gerilimi olmadan yükü sürekli olarak asılı tutamazlar.

Lineer frenler sayesinde güvenlik

Dikey eksende rod ve lineer raylarda çalışan kendini ispat etmiş fren sistemlerimiz, lineer hareket emniyetinde sıklıkla kullanılan emniyet ürünleridir. Bu frenlere örnek olarak ROBA®-linearstop frenler (rod çubuğu freni) ve ROBA®-guidestop (kılavuz ray freni) mayr®– güç aktarımın sunduğu çözümlerdir. Bu lineer fren sistemleri yer çekimine karşı çalışan dikey eksenlere monte edilip ister frenleme ister yükü tutma amacı ile kullanılarak bir güvenlik komponenti olarak kendini gösterir. Diğer frenleme sistemlerinden fren kuvvetini ileten zaman kayışı, kaplin ve bunun gibi emniyete etki edebilen ara güç aktarım elemanlarına frenleme esnasında ihtiyaç yoktur. Bu sistemler (rod veya ray freni) motor freni ile birlikte kullanıldığında ise ikinci bir fren ünitesi olarak sistemde yüksek kaliteli bir fren yedeği olarak hata ve kazaların önüne geçer. Bu yüzden mayr® güç aktarım pnömatik, hidrolik ve elektromanyetik dizaynlar ile geniş bir kullanım aralığı sunar. mayr® güç aktarım ürün müdürü Bernd Kees şöyle açıklar: “Lineer frenlerin, emniyet freni olarak kullanımında elektriksel sürüşe olanak veren tek imalatçıyız. Çözüm arayan kullanıcılar hem rod freni hem de ray freni gibi ihtiyaçları için ister pnömatik ister hidrolik veya elektriksel kullanım olanakları için bize başvurabilirler.”

Boşluksuz emniyet frenlemesine olanak veren ROBA®-guidestop frenler direkt yük üstüne etki ederek dikey eksenler için için kusursuz frenleme sağlar. İnsan ve makine güvenliğini üst düzeyde tutar.

Bir klempten çok daha fazlası

Piyasada bulunan birçok lineer fren, statik klempleme ve bir eksendeki yükü emniyetli bir şekilde tutma görevini yapacak şekilde dizayn edilmiştir. İlk çalıştırma, bakım veya üretim esnasında bile asılı yüklerin altında insan olabilir. Bu durumda mekanik lineer freninin emniyeti sağlaması öncelikli olarak beklenir. Eğer güç aktarım sistemi bir şekilde başarısız olursa, lineer fren tek başına tüm bu yüklü dikey sistemi yavaşlatıp, durdurabilmelidir. Bu tarz dinamik frenleme durumları pratikte sıkça meydana gelir. Bu yüzden fren seçimi yaparken kullanıcılar mutlaka bu tarz dinamik acil duruşlara uygun frenleri seçtiklerinden emin olmalıdırlar. mayr® güç aktarım dinamik fren testlerini, gerçekçi serbest düşme şartlarını taklit edecek özel test ekipmanlarıyla lineer frenler için yapmaktadır. Bu özel test sistemleri sayesinde farklı ağırlık, hız ve hızlanmalar için düşme testleri yapılıp yüklerin yavaşlatılması gözlemlenebilmektedir. Böylece ürün testlerinin gerçekçi değerlerde yapılması sağlanmaktadır. Çünkü sadece gerçek koşullarda başarı sağlayan fren sistemleri tüm ihtiyaçları herhangi bir problemle karşılaşmadan sağlayabilir.

ROBA®-topstop® modüler frenler servo motorların ön kısmına kolayca takılarak Z ekseninde yüksek güvenlik sağlar. Motor sökülse bile tutmaya devam eder.

Güvenlikten asla ödün verme!

Dizayna bağlı olarak farklı emniyet freni çözümleri sunulabilmektedir. Buna örnek olarak vida ve servo motor arasına entegre olan frenleri verebiliriz. Bu tarz bir ihtiyaca en güzel adapte olacak ROBA®-topstop® fren sistemleridir. İster motor bakıma alınmış olsun ister nakliye gibi ihtiyaçlar olsun, motor söküldüğü vakit dikey ekseni emniyetli bir şekilde tutmaya olanak sağlamaktadır. Yük herhangi bir ilave desteğe ihtiyaç duymadan ROBA®-topstop® fren sayesinde emniyetli bir şekilde tutulur bu sayede bakım ve motor değişimi gibi ihtiyaçlar hızla giderilebilir. Bu sayede duruş süreleri ve maliyetleri ciddi oranda kısalır. Standart motor flanşlarına adapte yapısı sayesinde mevcut sistemlere hızlıca entegre olabilir. Ayrıca IP koruma koşulları istenen uygulamalarda emniyet freni IP65 gibi yüksek bir koruma ile toz ve suya karşı koruma sağlar. DGVU (Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung – Alman Sosyal Kaza Sigortası) yaptığı muayene ve testler neticesinde DIN EN ISO 13849-1 standardının 1. kategorisine göre frenimiz “denenmiş ve test edilmiş” komponent onayına sahiptir.

ROBA®-linearstop lineer fren serisi ROBA®-brake-checker modulü ile fren izleme yapabilen başarısını kanıtlamış tek üründür.

Eksenlerde kullanılan krameyer ve pinyon tahrik sistemleri için ise rulman yataklı ve tak kullan özellikli elektromanyetik pinyon dişlili bir diğer frenimiz “ROBA®-pinionstop” kolay entegre olan yapısı sayesinde tercih edilebilir.

Tüm servis ömrü boyunca kısa açma-kapama süreleri ve güvenilir siviçleme izleme

Dikey eksenlerde kısa duruş mesafeleri insan ve makine emniyeti için özellikle önem arz eder. Bu yüzden fren siviçleme süreleri, frenleme mesafesini etkilediği için belirleyici olacaktır. Çünkü dikey eksende oluşacak bir serbest düşüş durumu frenin gecikme süresi yüzünden daha yüksek hızlanmalara neden olabilecek bu da frenin frenleme kapasitesinin geçilme ihtimali oluşacaktır. Bu yüzden kullanıcılar fren siviçleme süreleri test edilip onaylanmış ve bu süreleri ürünün çalışma ömrü boyunca sağlayan frenleri seçmeleri önem taşır. En yüksek emniyet seviyesine ulaşmak amacıyla ömrü boyunca belirli siviçleme sürelerini garanti eden frenleri kullanmanın yanı sıra bu siviçlemeleri uygun bir şekilde izleyen güvenilir durum izleme ekipmanlarını kullanmak da gerekir.

Akıllı fren izleme

ROBA®-brake-checker, sensörsüz kullanımı ile frenlere hem izleme hem de önleyici bakım yapma özelliği verir.

mayr® güç aktarım, elektromanyetik frenlerin sürekli izlenmesine dayalı bir konsept kullanım ile önleyici bakım çözümleri sunar. ROBA®-brake-checker modülü ile fren izleme herhangi bir harici sensöre ihtiyaç duymadan yapılabilir. ROBA®-brake-checker modülünün freni sürekli izleyebilmesi büyük faydalar sağlamaktadır. Örneğin sıcaklık limitinin aşılması, frenin zarar görmüş veya arıza yapmış olabileceğinin göstergesi olabilir. ROBA®-brake-checker modülü ayrıca balata aşınmasını da uyarı olarak kullanıcıya iletir. Bu sayede önleyici bakımlar daha kolay yapıldığından ürünler daha uzun ömürlü çalışacaktır. Ürün ömrü boyunca yapılan izlemeler sayesinde sıcaklık değişimleri ve diğer parametrelerdeki değişimler hatanın kök nedeninin nereden ortaya çıktığı hakkında daha net fikir verecektir. Sürekli izleme olmadan önce kullanıcılar temassız sensörler ile sadece açma-kapama hareketini izledikleri için hata veya hasarı izleyebilirlerdi fakat hatanın temel kaynağı hakkında fikir sahibi olamazlardı. ROBA®-brake-checker modülünün sürekli izleme özelliği sayesinde hata analizi yapmak artık mümkündür. Ayrıca tüm bu sürekli izlemelerin yarattığı büyük bilgi birikimi daha iyi, güvenilir ve gerçek koşullara göre optimize edilmiş frenlerin tasarıma da olanak sağlayacaktır.

ROBA®-pinionstop entegre pinyon dişlisi ile krameyer tahrikleri için harici frenleme imkanı sağlar.

Dikey eksenler için emniyet freni seçiminde dikkat edilecek noktalar

  • Emniyet frenlerinizin dinamik çalışma koşullarına uygun olduğundan ve gerçekçi koşullarda test edildiğinden emin olun. Tedarikçinizin test imkanlarını sorgulayın.
  • Son ürünün takip edilebilirliğini sağlayacak eşsiz seri numarası olması mutlaka gerekir. Ayrıca tedarikçiniz mutlaka son kontrolleri sağladığını gösterebilmelidir.
  • Frenin tepki süresini kontrol ediniz. Sadece kısa tepki süresi ve bunun çalışma ömrü boyunca sağlayan frenler emniyeti istenildiği gibi sağlayabilir.
  • Geniş ürün portföyü olan tedarikçilere güveniniz. Bu sayede hem lineer hem rotasyonel çalışan frenler için tek kaynaktan çeşitli çözüm varyasyonları alabilirsiniz.
  • Global ölçekte tedarik sağlayan firmalara güveniniz. Bu sayede yüksek geliştirme, üretim ve uygulama tecrübesi sayesinde farklı senaryolar için size optimum çözümler sunulabilir.
  • Eğer tedariğini yapacağınız proje kritik önem taşıyan hassas bir proje ise tedarikçinizin üretim tesisini imkan dahilinde ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Güç aktarım teknolojilerinin küresel lideri mayr®

mayr® güç aktarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren yenilikçi Alman şirketlerinden biridir. Aile şirketi olarak 1897 yılında mütevazı şartlar ile faaliyete başlayıp birçok üründe küresel pazar lideri konumuna ulaşmıştır. Bugün genel merkez Almanya’da 700, dünya genelinde ise 1200’den fazla çalışana sahiptir. mayr® güç aktarım; tork limitleyiciler, emniyet frenleri, boşluksuz servo kaplinler ve elektromanyetik kavramalar gibi geniş bir ürün portföyü ile müşteri ihtiyaçlarına yönelik, özel ve ekonomik çözümler geliştirebilecek uzmanlığa sahiptir. Almanya merkez ile birlikte toplam 3 üretim tesisi ve 48 farklı ülkede şube ve temsilcilikleri vardır. mayr®, tüm önemli endüstriyel bölgelerde faaliyetini sürdürüp, müşterilerine servis hizmetini tüm dünyada verir.

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp